MAF spiller en sentral rolle i gjenoppbyggingen av Haiti

Haiti

To år etter jordskjelvet muliggjør MAF arbeidet til rundt 30 nødhjelpsorganisasjoner.
I dag, 12. januar, er det  nøyaktig to år siden at et katastrofalt jordskjelv la Haiti i grus og tok livet av tusenvis av mennesker. MAF fortsetter å bidra i gjenoppbyggingsarbeidet ved å støtte mer enn 30 nødhjelpsorganisasjoner med avgjørende flytransport til 15 ulike flystriper.

Artikkelen fortsetter under videoen...

Her en video fra 2010 om MAFs arbeid på Haiti:


 

John Boyd

”Utviklingen som har skjedd, særlig det siste året, er veldig oppmuntrende for oss, men vi vet likevel at det fremdeles er et langt lerret å bleke” sier John Boyd som er daglig leder for MAF US. ”Vi ser det som et privilegium å få tjene folket på Haiti og vi ser fram til å fortsette å støtte opp om alle dem som utrettelig står på for å bygge opp alt det som har rast sammen.”

MAF har vært stasjonert på Haiti siden 1986 og opererer for øyeblikket tre fly der. De daglige flyvningene handler om å fly ut nødhjelpspersonell, leger og sykepleiere, menighetsarbeidere og folk som driver med prosjekter for å styrke og utvikle landsbyer og lokalsamfunn ute på landsbygda. Fremdeles er de fleste veiene på Haiti i elendig forfatning og overfall og væpnede ran er en kjent risikofaktor langs veiene. Derfor er MAFs fly av uvurderlig betydning for alle som har behov for å komme seg ut på bygda og ut i provinsene.

Ved siden av flystøtte til diverse organisasjoner har MAF også involvert seg i andre typer oppbyggingsarbeid: MAF har tilbudt folk mikrolån slik at familier har kunnet starte opp små forretninger og derigjennom få familien sin på beina igjen. MAF har også vært med på å gjenoppbygge skoler og sørget for mat til elevene og vi har hjulpet familier med å gjenreise husene sine og få barna på skole igjen.




Se større kart
I 2010 skjedde det alle hadde ventet på og fryktet at skulle skje: Det brøt ut en koleraepidemi. Så langt har det blitt rapportert om mer enn en halv million tilfeller. 265 000 har blitt innlagt på provisoriske sykehus og rundt 6800 er døde. Helseministeren på Haiti har nylig gått ut og sagt at de forventer at koleraepidemien ikke vil være bekjempet før om to eller tre år fordi den nå sprer seg fra byene og ut på landsbygda. MAF har tatt en aktiv part i den pågående kampen mot epidemien, og har fløyet helseteam, medisiner og utstyr til klinikker og sykehus.

 

Artikkelen fortsetter etter nyhetsinnslaget nedenfor.

Se nyhetsinnslag på TV2 Nyhetene om MAFs innsats på Haiti her...

 Skjermbilde 2012-01-13 kl. 02.28.36


På tross av all elendigheten menneskene på Haiti har gjennomlevd de siste årene virker mange mennesker overraskende positive med tanke på fremtiden. MAFs programsjef på Haiti, David Carwell forteller at ”folkene her virker veldig optimistiske med tanke på det som skjer her om dagen. Vi opplever dessuten at mange kirker og misjonsorganisasjoner har vind i seilene. Vi ber om at MAF må få spille rollen som katalysator i disse prosessene.”

Misjon på Haiti: Se også video MAF-pilot Will White som spilte en nøkkelrolle under jordskjelvkatastrofen. Sammen med sin kone forteller han om hvordan de nå er involvert i å bære arven videre etter en pastor som omkom under jordskjelvet.

Jeg vil støtte MAF ved å gi på følgende måte:

MAF-respons-giroemptyMAF-respons-visaemptyMAF-respons-smsemptyMAF-respons-tlf

Gavekonto 7058.63.60610 | Organisasjonsnummer: 980421899

100-prosent-fornyd-garanti-250px

Vi håper du vil bli fornøyd med hva MAF oppnår som følge av din gave. Hvis du ikke opplever at din gave til MAF er med å skape forandring for isolerte mennesker,
gir vi deg pengene tilbake.

/